Řez stromů

Napsal Arboristika (») v sobotu 10. 7. 2010, přečteno: 3638×

Řez stromů www.arbres.cz Zdravotní řez stromu - jde o v současné době nejvíce používaný druh řezu stromů sloužící k udržení přiměřeného zdravotního stavu stromu a zajištění jeho provozní bezpečnosti.

Tento řez stromů se opakuje většinou po 3 - 5 letech v závislosti na zdravotním stavu stromu.

Zdravotním řezem stromů se odstraňují především větve suché, mechanicky poškozené, zlomené, napadené houbovými chorobami či škůdci, navzájem se křížící, nevhodně postavené, pahýly. V menší míře je někdy možné provést i redukční řez tlakových vidlic.

Zdravotní řez stromů se provádí především v době vegetace, kdy na něj dřeviny mohou nejlépe reagovat.

Bezpečností řez stromu - jedná se o minimalizaci zdravotního řezu s přihlédnutím k zajištění provozní bezpečnosti. Řezem se odstraňují především větve suché, mechanicky poškozené či zlomené.

Redukční řez stromu - je řezem zaměřeným na celkovou či jednostrannou redukci koruny stromu. Především jde o stromy poblíž domů, elektrického vedení či stromy nakloněné nebo s výrazně asymetrickou korunou. Správně provedený může v některých případech sloužit ke stabilizaci stromu. Jedná se ovšem o druh řezu, jenž strom obvykle poměrně hodně poškozuje, a měl by se proto provádět postupně a v co nejmenší míře.

Redukční řez stromů je vhodné vzhledem k množství a velikosti řezaných větví provádět stejně jako zdravotní řez především v době vegetace, tj. zhruba od Května do Září.

Srovnávací (komparativní) řez stromu - jedná se o druh řezu, jenž upravuje poměr nadzemní a podzemní části stromu při jeho výsadbě na trvalé stanoviště. Tento řez se také používá při ošetření stromu v důsledku jeho poškození. Ať už se jedná o poškození kořenového systému stromu nebo jeho koruny, jenž často vzniká při provádění stavebních prací v okolí stromu.

Obzvláště u větších stromů s poškozeným kořenovým systémem je vhodné řez stromu doplnit důkladnou analýzou jejich statické odolnosti.

Výchovný řez stromu - tento řez se provádí u mladý stromů v prvních letech po výsadbě. Zpravidla to bývá do 10-15 let od vysazení stromu na trvalé stanoviště. Slouží především pro účel zapěstování charakteristického tvaru koruny stromu. Případně přizpůsobení koruny stromu daným stanovištním podmínkám (dům, vedení VN). Odstraňují se při něm suché či poškozené větve,větve kodominantní a tlakové vidlice, jenž by se pozdějším řezem již odstranit nedaly nebo by tento řez způsobil v pokročilém věku díky své velikosti na stromě nevratné škody v podobě místa vstupu patogenu. Řezem se může také upravit u stromu podchodvá či podjezdová výška.

Pokud potřebujete naše služby, neváhejte nás kontaktovat.

Štítky: Řez stromů
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentování tohoto článku je vypnuto.